Hezká chvilka - Kennel AKITA INU

Standard

Standard č. 255/ 02.04.2001 akita inu

 Země původu: Japonsko

Použití: Společenský pes

             Skupina 5 asijští špicové a příbuzná plemena

Celkový vzhled: Velký pes, robustně stavěný, dobře vyvážený a osvalený. Sekundární pohlavní znaky jsou výrazně patrné. Pes je ušlechtilý, důstojný, rezervovaný. Silné konstituce.

Důležité poměry: poměr kohoutkové výšky l délce těla je 10:11. Tělo feny je poněkud delší než u psa.

Povaha: Vyrovnaný, věrný, učenlivý a chápavý.

HLAVA:

Mozkovna: Lebka: Velikost lebky je v poměru k tělu. Čelo je široké, se zřetelnou čelní rýhou. Bez vrásek. Stop: patrný. Nosní houba: Velká a černá. Slabý a rozptýlený nedostatek pigmentu je přijatelný pouze u bílých jedinců. 4erná je výdy preferována. Tlama: Středně dlouhá a silná s širokým kořenem tlamy, zužující se, nikoli zašpičatělá. Nosní hřbet je rovný. Čelisti/zuby: Silné zuby, nůžkový skus. Pysky: Těsně přiléhající. Líce:  Středněvyvinuté. Oči: Poměrně malé, téměř trojúhelníkové díky zvednutí vnějšího koutku oka, posazené poměrně široce, tmavě hnědé - čím tmavší, tím lepší. Uši: Poměrně malé, silné, trojúhelníkové, s mírně zaoblenými špičkami, nasazené středně široce, vztyčené a naklopené vpřed.

KRK: Silný a osvalený, bez volné kůže, v rovnováze s hlavou.

TRUP: Hřbet: Rovný a silný. Bedra: Široká a osvalená. Hrudník: Hluboký, předhrudí dobře vyvinuté, žebra středně klenutá. Spodní linie: Dobře vtažená k břichu.

OCAS: Vysoko nasazený, silný, nesen silně zatočen nad hřbetem. Natažený dosahuje špičkou k hleznům.

 

KONČETINY:Hrudní končetiny: Rameno: Mírně strmé, dobře vyvinuté. Loket: Těsně přiléhající k tělu. Předloktí: Rovné se silnou kostrou. Pánevní končetiny: Dobře vyvinuté, silné, přiměřeně zaúhlené. Tlapky: Silné, kulaté, klenuté, kompaktní, prsty dobře vzájemně přiléhající. Připomínající kočičí tlapky. Pohyb: Pružný plný síly.

OSRSTĚNÍ: Srst: Krycí srst je hustá a rovná, podsada je jemná a hustá. Kohoutek a záda jsou pokryty mírně delší srstí, srst na ocasu je mírně delší než na těle. Barva: Červenobéžová, červený nebo béžový sezam (černé špičky vlasu - v Japonsku se neposuzuje), bílá a černě žíhaná (ne s příměsí červené). Kromě bílé musejí mít psi uradžiro, tj. bílá obličejová část a celá spodní linie těla s bílou špičkou ocasu. Výška: Psi: 67 cm, Feny:61 cm (s tolerancí 3 cm v obou směrech)

 

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být posuzována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni. Psi nesmí vykazovat samičí typ a feny samčí typ. Předkus nebo podkus. Chybějící zuby. Modře nebo černě skvrnitý jazyk. Světlá duhovka. Krátký ocas. Plachost.

VYLUČUJÍCÍ VADY: Uši nejsou vztyčené, svěšený ocas, dlouhá srst, černá maska, znaky na bílém základu. Samci musejí mít normálně sestouplá varlata.

Text a foto z

GO Daiku ken

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode